Powstanie pierwsza pływająca farma wiatrowa na morzu

Powstanie pierwsza pływająca farma wiatrowa na morzu

Portugalia wybuduje pierwszą na świecie morską farmę wiatrową, która nie będzie na stałe przytwierdzona do dna. To innowacyjne rozwiązanie konstrukcyjne ma wpłynąć na obniżanie kosztów morskiej energetyki wiatrowej i dynamiczny rozwój tego sektora.

Nad budową pływającej farmy wiatrowej od wielu lat pracują naukowcy z Norwegii, Francji, Chin czy Japonii, jednak to właśnie portugalski rząd zatwierdził właśnie plan budowy pierwszej na świecie konstrukcji tego typu. Farma wiatrowa zostanie wybudowana przez koncern energetyczny EDP Renovaveis w okolicy położonego na północy Portugalii miasta Viana do Castelo do 2018 roku. Do budowy przyczyni się także hiszpański koncern paliwowy Repsol, francuski koncern energetyczny Engie, podmioty z Japonii, a także Komisja Europejska. Farma ma posiadać moc 25 MW, a przy jej budowie ma zostać wykorzystana technologia o nazwie WindFloat, którą opracowała amerykańska firma Principle Power. Choć farma nie będzie w żaden sposób przymocowana na stałe do morskiego dna to portugalski rząd już zadbał o możliwość przyłączenia jej do publicznej sieci elektroenergetycznej.

Upowszechnienie budowy pływających farm wiatrowych może wpłynąć na znaczące obniżenie kosztów inwestycji w energetykę morską w przyszłości. Brak mocowania do podłoża sprawdzi się zwłaszcza w tych miejscach, w których głębokość nie pozwala na postawienie podmorskich fundamentów turbin wiatrowych bądź ukształtowanie dna wpływa na nieopłacalność budowy farm tego typu. Pływająca farma wiatrowa nie połączona z podłożem może rozwiązać ten problem i wpłynąć na znaczący wzrost wartości globalnego rynku inwestycji tego rodzaju.