Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Powstanie pierwsza pływająca farma wiatrowa na morzu

Powstanie pierwsza pływająca farma wiatrowa na morzu

Powstanie-pierwsza-pływająca-farma-wiatrowa-na-morzu-555x377

Portugalia wybuduje pierwszą na świecie morską farmę wiatrową, która nie będzie na stałe przytwierdzona do dna. To innowacyjne rozwiązanie konstrukcyjne ma wpłynąć na obniżanie kosztów morskiej energetyki wiatrowej i dynamiczny rozwój tego sektora.

Nad budową pływającej farmy wiatrowej od wielu lat pracują naukowcy z Norwegii, Francji, Chin czy Japonii, jednak to właśnie portugalski rząd zatwierdził właśnie plan budowy pierwszej na świecie konstrukcji tego typu. Farma wiatrowa zostanie wybudowana przez koncern energetyczny EDP Renovaveis w okolicy położonego na północy Portugalii miasta Viana do Castelo do 2018 roku. Do budowy przyczyni się także hiszpański koncern paliwowy Repsol, francuski koncern energetyczny Engie, podmioty z Japonii, a także Komisja Europejska. Farma ma posiadać moc 25 MW, a przy jej budowie ma zostać wykorzystana technologia o nazwie WindFloat, którą opracowała amerykańska firma Principle Power. Choć farma nie będzie w żaden sposób przymocowana na stałe do morskiego dna to portugalski rząd już zadbał o możliwość przyłączenia jej do publicznej sieci elektroenergetycznej.

Upowszechnienie budowy pływających farm wiatrowych może wpłynąć na znaczące obniżenie kosztów inwestycji w energetykę morską w przyszłości. Brak mocowania do podłoża sprawdzi się zwłaszcza w tych miejscach, w których głębokość nie pozwala na postawienie podmorskich fundamentów turbin wiatrowych bądź ukształtowanie dna wpływa na nieopłacalność budowy farm tego typu. Pływająca farma wiatrowa nie połączona z podłożem może rozwiązać ten problem i wpłynąć na znaczący wzrost wartości globalnego rynku inwestycji tego rodzaju.