Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Ogrzewanie podłogowe, grzejniki czy instalacja mieszana?

Ogrzewanie podłogowe, grzejniki czy instalacja mieszana?

Ogrzewanie-podłogowe-grzejniki-czy-instalacja-mieszana-555x376

W domach jednorodzinnych najczęściej stosowanym rozwiązaniem z zakresu technologii cieplnej jest ogrzewanie w postaci grzejników, jednak coraz częściej w nowych budynkach instalujemy tzw. „podłogówkę”. Podpowiadamy, które z tych rozwiązań jest bardziej opłacalne oraz czy warto je ze sobą połączyć.

Ogrzewanie podłogowe różni się od tradycyjnego przede wszystkim tym, że w jego wypadku elementem grzejnym jest cała podłoga. Taki układ zapewnia nam równomierne przekazywanie ciepła i rozkład temperatury zbliżony do tego idealnego dla organizmu człowieka (najcieplej przy stopach, chłodniej przy głowie). System grzewczy tego rodzaju wymaga wody zasilającej o temperaturze ok 30-40°C.

Tymczasem grzejniki umieszczone na naszych ścianach wymagają temperatury wody zasilającej w wysokości przynajmniej 75°C ze względu na dużo mniejszą powierzchnię grzewczą niż zyskująca popularność podłogówka. Grzejniki działają także na zupełnie innej zasadzie, oddając ciepło na zasadzie ogrzewania powietrza, które opływa grzejnik. Ogrzane powietrze unosi się, a na jego miejsce napływają kolejne fale zimnego ciepła. Na taki typ ogrzewania jesteśmy najczęściej „skazani” w momencie modernizacji instalacji cieplnej w budynku już istniejącym.

Wybór instalacji cieplnej to jedna z najważniejszych decyzji, które należy podjąć przy budowie domu. System mieszany to rozwiązanie, które pozwala nam idealnie połączyć podłogówkę oraz grzejniki ścienne. Taki system stosuje się najczęściej w sytuacjach, kiedy ogrzewanie podłogowe nie jest w stanie samodzielnie ogrzać pomieszczenia, np. ze względu na duże okna, złą izolację cieplną bądź ułożenie na podłodze grubego dywanu.