Skąd się bierze powietrze w instalacji grzewczej

Skąd się bierze powietrze w instalacji grzewczej

Skąd-się-bierze-powietrze-w-instalacji-grzewczej-555x370

Odpowietrzanie grzejników to termin, który kojarzy większość posiadaczy własnego „M”. Zabieg ten pozwala nam pozbyć się powietrza z instalacji centralnego ogrzewania i poprawić skuteczność grzewczą. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, w jaki sposób małe pęcherzyki powietrza dostają się do środka naszej instalacji.

Zapowietrzenie instalacji ogrzewania rozpoznajemy zazwyczaj poprzez dotykanie grzejników, które miejscami stają się zimne. Gaz w systemie może również objawiać się wydobywaniem z rur dziwnych odgłosów, np. bulgotania czy szumów. Takie zapowietrzone grzejniki nigdy nie osiągną pełnej wydajności cieplnej, a w przypadku zignorowania groźnych symptomów nasza instalacja z biegiem czasu będzie coraz bardziej narażona na kosztowne awarie. W jaki sposób powietrze przenika do środka instalacji?

Powietrze i inne gazy mogą znaleźć się w naszej instalacji centralnego ogrzewania na kilka różnych sposobów. Jednym z najczęściej spotykanych jest błąd w montażu, czyli wadliwe wykonanie instalacji i doprowadzenie do niej wody w momencie, kiedy w instalacji już znajdują się gazy. Powietrze może również przenikać do środka poprzez niewielkie nieszczelności bądź być wnoszone wraz z wodą w postaci mikropęcherzyków.

Bardzo ważnym aspektem przeciwdziałania zapowietrzeniu jest systematyczna kontrola stanu naszych grzejników, przynajmniej w sezonie grzewczym. Wiele elementów tego typu wyposażonych jest w specjalne odpowietrzniki, które pozwalają nam w łatwy i szybki sposób pozbyć się nagromadzonego w nich powietrza.