Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Polsce nie uda się spełnić celów OZE na 2016 r.

Polsce nie uda się spełnić celów OZE na 2016 r.

Polsce-nie-uda-się-spełnić-celów-OZE-na-2016-r.-555x371

Polska do 2020 r. nie zdąży spełnić celów narzuconych nam przez unijną politykę energetyczną. Mimo dynamicznego rozwoju sektora OZE w naszym kraju, wciąż pozostajemy daleko w tyle jeśli chodzi o pozyskiwanie zielonej energii.  

Przez ostatnie 10 lat Polska dynamicznie pracowała nad rozwojem inwestycji w odnawialne źródła energii, dzięki czemu w chwili obecnej może się poszczycić wytwarzaniem ponad 20 TWh zielonej energii rocznie. Niestety według standardów unijnych taka liczba okazuje się niewystarczająca, a sama Unia Europejska nałożyła na nasz kraj wymóg pozyskiwania przynajmniej 30 TWh rocznie do 2020 r. Chociaż do tej pory udział zielonej energii w polskim miksie energetycznym rokrocznie wzrastał to nasz kraj nie ma żadnych szans na zrealizowanie takich założeń w ciągu najbliższych kilkunastu lat.

Polski rząd skutecznie zablokował możliwość rozwoju polskiej energetyki odnawialnej poprzez wprowadzenie nowych rygorystycznych przepisów dotyczących energetyki wiatrowej. Kontrowersyjne prawo dotyczące w głównej mierze odległości wiatraków od zabudowań wpływa na ograniczenie tego typu inwestycji w naszym kraju, choć dotychczas były one bardzo popularną formą pozyskiwania zielonej energii w Polsce. Obecnie najszybciej wzrastającym sektorem energetyki odnawialnej w Polsce jest fotowoltaika, jednak ilość inwestycji w pozyskiwanie energii ze Słońca nie wystarczy do spełnienia unijnych wymogów. Założenia unijnej polityki energetycznej mogą się okazać nieosiągalne, jeśli polski rząd nie otworzy ponownie kraju na rozwój energetyki wiatrowej.