Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Wady i zalety oświetlenia LED

Wady i zalety oświetlenia LED

Ściemniacze-światła-–-dlaczego-warto-555x367

Diody LED pojawiły się na polskim rynku już kilka lat temu i od tamtej pory sukcesywnie wypierają tradycyjne żarówki. Postrzegane są jako energooszczędne, trwałe oraz efektywne rozwiązania świetlne dla domu. Jak jest naprawdę?

Spora grupa Polaków systematycznie wymienia dotychczasowe żarówki na diody LED. Te nowoczesne elementy świetlne to najbardziej energooszczędne źródła oświetlenia, spośród wszystkich oferowanych na polskim i europejskim rynku. W dodatku pracują ponad dziesięciokrotnie dłużej niż wynosi czas pracy żarówki halogenowej i ponad 25 razy dłużej niż wynosi czas pracy zwykłej żarówki. Przeciętny element LED-owy może być w użyciu przez około 5-7 lat, a po upłynięciu okresu eksploatacji dioda powoli i systematycznie gaśnie. LED-y osiągają pełną efektywność już w kilka mikrosekund po włączeniu, czym zdecydowanie wyprzedzają tradycyjne żarówki oraz świetlówki. Czy te małe cuda najnowszej technologii mogą mieć jakieś wady?

Największą wadą oświetlenia LED jest jego cena. Moduły tego rodzaju są dużo droższe od innych źródeł światła, jednak koszt ten rozkłada się na wiele lat eksploatacji. Niestety większość dostępnych na polskim rynku diod emituje wyłącznie światło zimne, co zaburza ludzką percepcję i wpływa m.in. na zły odbiór kolorów. Niestety LED-y są także bardzo czułe na przepięcia oraz są niezwykle wrażliwe na temperaturę – podczas pracy mogą wymagać np. dodatkowego chłodzenia. Przy zakupie oświetlenia tego rodzaju łatwo również zasugerować się niższą ceną i wybrać rozwiązanie niepełnowartościowe z punktu widzenia jakości.