Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Dynamiczny rozwój magazynowania energii w Europie

Dynamiczny rozwój magazynowania energii w Europie

Dynamiczny-rozwój-magazynowania-energii-w-Europie-555x370

Magazynowanie prądu to ważny aspekt pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Taki proces pozwala zachować jej nadwyżki do wykorzystania w przyszłości. Niestety technologia tego rodzaju wciąż jeszcze raczkuje, a obiektów służących do magazynowania nadal jest stanowczo zbyt mało.

Wielokrotnie pisaliśmy już o tym, że brak odpowiedniej technologii magazynowania energii stanowi sporą przeszkodę w rozwoju pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Nad rozwiązaniem tego problemu cały czas pracują jednak naukowcy wielu krajów, odnosząc na tym polu niemałe sukcesy. Niedawno brytyjski koncert energetyczny Centrica wybrał wykonawcę litowo-jonowego magazynu energii, który ma być największym tego typu obiektem w Europie oraz jednym z największych na świecie.

Magazyn ma zostać wybudowany przez firmę Younicos w miejscowości Barrow-in-Furness na terenie byłej elektrowni węglowej. Termin przewidywanego rozpoczęcia prac to marzec 2017 r., a cała budowa ma potrwać około 20 miesięcy. Moc magazynu ma osiągnąć pułap 49 MW, jednak nie podano     jeszcze do wiadomości publicznej jego przewidywanej pojemności. Cała inwestycja będzie opierać się na bateriach litowo-jonowych i ma być jedną z największych na świecie instalacji tego typu.

Wielka Brytania coraz więcej środków przeznacza na rozwój magazynowania energii i wdrażanie systemów tego rodzaju do swojej sieci elektroenergetycznej. To odpowiedź na rosnącą systematycznie ilość energii generowanej ze źródeł odnawialnych, ale także możliwość ograniczenia ryzyka awarii całego systemu elektroenergetycznego.