Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Wymiana kotła na pompę ciepła – czy to się opłaca?

Wymiana kotła na pompę ciepła – czy to się opłaca?

pompa ciepła

Szukając odpowiednich rozwiązań, które pomogą w tanim i prawidłowym ogrzewaniu domu, wiele osób decyduje się na pompy ciepła. O ile w nowoczesnych domach jest to niezwykle opłacalne rozwiązanie, o tyle w niektórych starych domach, może okazać się, że wraz z wymianą tradycyjnego kotła na pompę, koszty ogrzewania znacznie wzrosną. Kiedy zatem taka zamiana będzie opłacalna? Na co zwrócić szczególną uwagę, aby mieć pewność, że podjęta decyzja będzie słuszna?

Jak zmniejszyć straty ciepła?

Chcąc osiągnąć poziom domu energooszczędnego, już na etapie projektowania nowych obiektów planuje się montaż pompy ciepła. Jeśli jednak dom już istnieje, warto zastanowić się nad tym, czy wymiana kotła na pompę nie będzie miała pozytywnego wpływu na podwyższenie termoizolacyjności budynku. Okazuje się bowiem, że wykonanie remontu ocieplenia budynku sprawia, że zapotrzebowanie na ciepło spada, co w konsekwencji oznacza, że pompa ciepła pozwoli nie tylko ogrzać cały dom, ale także zaoszczędzić sporo na rachunkach.

Decydując się na termomodernizację budynku i jednocześnie wymianę kotła na pompę ciepła, warto zastanowić się nad rodzajem produktu, który najlepiej sprawdzi się w tym wypadku. Godnym uwagi urządzeniem jest powietrzna pompa ciepła. Produkt ten dobrze radzi sobie w czasie niskich temperatur. Dzięki powietrznej pompie ciepła nie trzeba wykonywać dodatkowych prac ziemnych, które są nieuniknione podczas montażu gruntowej pompy ciepła.

Reasumując, przed podjęciem ostatecznej decyzji o wdrożeniu wspomnianego rozwiązania, należy zapoznać się z ofertą produktów dostępnych na rynku, jak również ocenić stan techniczny samej izolacji budynku, w którym ma być zamontowana pompa. Można w ten sposób zorientować się, czy zastosowanie rozwiązania będzie opłacalne i ewentualnie zaplanować inwestycję.

Kwestie montażu pompy ciepła

Przy planowaniu prac oraz samym montażu pompy ciepła warto skorzystać z zasobów wiedzy technicznej i doświadczenia firmy zajmującej się na co dzień dystrybucją, montażem oraz serwisem urządzeń grzewczych. Kompleksowa obsługa rozpoczyna się na etapie doradztwa techniczno-ekonomicznego, następnie sporządzany jest projekt montażu urządzenia. Kolejnym etapem jest zamontowanie urządzenia.

Mając na uwadze własny komfort oraz bezpieczeństwo, warto również pamiętać o kwestii serwisowania instalacji grzewczej.