Pompy ciepła - pomoc w dofinansowaniu - dotacje i programy - Budotom

Pompa ciepła dofinansowanie – Budotom

Pompy ciepła to obok instalacji fotowoltaicznych najbardziej popularne obecne urządzenia związane z odnawialnymi źródłami energii, na które decydują się polskie gospodarstwa domowe oraz firmy. Dość wysoki koszt wykonania takiej inwestycji niestety nadal zniechęca sporą część potencjalnych inwestorów. Nie wiedza oni jednak, że możliwe jest znaczne obniżenie tychże kosztów, dzięki skorzystaniu z przeróżnych form dofinansowania na pompy ciepła, a my z przyjemnością pomożemy w dobrze najkorzystniejszego programu.

Pompa ciepła bez dwóch zdań może zastąpić przestarzały kocioł węglowy czy gazowy. To rozwiązanie jest nie tylko w pełni ekologiczne, ale także ekonomiczne, co jest niezwykle istotne w obecnych, trudnych czasach. Oszczędności są zauważalne gołym okiem, szczególnie jeśli porównamy koszty utrzymania tego sposobu ogrzewania z rosnącymi rachunkami za energię elektryczną. Nie może nas zatem dziwić fakt, że pompy ciepła zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach europejskich zyskują na popularności. Jak już wspominaliśmy, w Budotom dobrze wiemy, co należy zrobić, aby otrzymać dofinansowanie na OZE. Dlatego też pomagamy w załatwieniu wszelkich formalności – przeprowadzamy naszych klientów przez cały proces, aż do etapu rozliczenia dofinansowania. Jeżeli więc jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem lub masz jakiekolwiek pytania, serdecznie zapraszamy Cię do kontaktu – porozmawiamy i wszystko Ci wytłumaczymy.

Skorzystaj z dofinansowania

Dofinansowanie do pompy ciepła 2022 – jak to działa?

ico_0003_contact-form1

Kontakt z dz. hand.
i dobór urządzenia

ico_0002_money-(1)2

Dobór odpowiedniej dotacji

ico_0001_conversation3

Przygotowanie wniosku o dotację

ico_0000_operator4

Finalne rozliczenie dotacji

Dofinansowanie na pompy ciepła - współpraca z TAURON!

Z przyjemnością informujemy, że w celu podnoszenia poziomu świadczonych przez nas usług, nawiązaliśmy współprace z Tauron. Dzięki temu nasi klienci mogą skorzystać z finasowania naszych usług od Taurona oraz z dodatkowej dotacji przy wymianie źródła ciepła. Szczegóły u naszych Doradców Techniczno-Handlowcach..

Skontaktuj się

Dofinansowanie pompa ciepła – co możemy zyskać?

Jak wspominaliśmy na samym początku, zainteresowanie pompami ciepła w Polsce z roku na rok rośnie. Tylko w 2021 roku odnotowano wzrost tego typu inwestycji o ponad 100% w porównaniu rok do roku! Co więcej, mimo kryzysu ten trend się utrzymuje również teraz. Tak duże zainteresowanie jest spowodowane w głównej mierze ekonomicznym i ekologicznym sposobem zasilania pomp ciepła. Takie rozwiązanie to także częściowe lub nawet całkowite uniezależnienie się od rosnących cen energii.

Choć pompy ciepła mają wiele zalet, to posiadają też jedną wadę – cenę. Zakup średniej wielkości pompy ciepła, która wystarczy na zaopatrzenie domu wielkości około 150 metrów kwadratowych, to koszt rzędu około 40 tysięcy złotych. Jest to spora kwota, na której wydanie nie może sobie pozwolić każda rodzina. Na szczęście nadal możemy liczyć na różnego rodzaju programy pozwalające uzyskać dofinansowanie do inwestycji w OZE.

Jednym z najbardziej znanych jest program Czyste Powietrze Plus. Pozwala on na uzyskanie prefinansowania w nawet 50%! Kwota jest jednak uzależniona od osiąganego dochodu. W przypadku osób z rocznym dochodem do 100 tysięcy złotych, możemy otrzymać do 30 tysięcy złotych, z kolei w przypadku, gdy przeciętny miesięczny dochód na osobę nie przekracza 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym możemy liczyć na wsparcie nawet do 37 tysięcy złotych.

Program Czyste Powietrze Plus został uruchomiony także w roku 2022. Nabór wniosków ruszył jesienią, choć warto pamiętać, że to nie jedyny sposób za uzyskanie dofinansowania do pompy ciepłą w 2022 roku. Środki możemy bowiem również pozyskać, chociażby z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Moje Ciepło.

22.04.2023 uruchomiony został nabór wniosków o dofinansowanie w programie Mój Prąd 5.0. W piątej edycji programu nadal wspierane jest finansowanie prosumentów, którzy wytwarzają energię elektryczną na potrzeby gospodarstw domowych. Mój Prąd 5.0 skierowany jest do prosumentów, którzy na dzień składania wniosku posiadają przyłączoną mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kWh do 10 kWh i rozliczają się za wyprodukowaną energię elektryczną w systemie net-billing lub udokumentują przejście na nowy system rozliczeń, jeżeli mikroinstalacja rozliczana jest w systemie net-metering. Więcej o programie w artykule na naszym blogu"MÓJ PRĄD 5.0 – na jakie dofinansowanie możesz liczyć?"

Skontaktuj się

Pompy ciepła – dofinansowanie na nowy dom

Jeśli jesteśmy właścicielami lub współwłaścicielami nowego domu jednorodzinnego i powstał on po 1 stycznia 2021 roku, to również możemy uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Moje Ciepło. Tenże program wystartował w kwietniu 2022 roku i nadal trwa nabór wniosków.

Z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Moje ciepło możemy otrzymać dotację od 7 do 21 tysięcy złotych. Te pieniądze następnie musimy przeznaczyć na zakup i montaż pompy ciepła, z tym że wyższa kwota dotyczy gruntowych pomp ciepła, z kolei niższa, pomp powietrznych. Nabór wniosków trwa aż do końca 2026 roku lub do wyczerpania puli środków.

Skontaktuj się

Dofinansowanie do pompy ciepła – stary dom

Co w przypadku, gdy posiadamy już dom wybudowany przed 2021 rokiem i chcemy uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła? Dla takich osób również jest przewidziany konkretny program, a dokładniej program Czyste Powietrze. W tym przypadku jednak wysokość dopłat jest zależna od uzyskiwanych dochodów. Kryteria beneficjentów podzielone są na dwie grupy.

 • Inwestorzy, których roczny dochód nie przekracza 100.000 zł.
 • Inwestorzy, których dochód miesięczny na osobę nie przekracza 1564 zł netto w gospodarstwie wieloosobowym i 2189 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego.

Pierwsza grupa inwestorów, czyli tych, których roczny dochód nie przekracza 100.000 zł, może liczyć na maksymalne dofinansowanie w kwocie 13.500 zł w przypadku zakupu powietrznej pompy ciepła. Druga grupa inwestorów może z kolei liczyć nawet na 18.000 zł.

Co istotne, we wniosku możemy także zawrzeć ulgę termomodernizacyjną. Oznacza to, że jeśli nasz dom wymaga termomodernizacji (częściowej lub całkowitej), to możemy ją wykonać równolegle z wymianą źródła ciepła z przedstawionego programu. Co możemy odliczyć w takim razie? Chociażby styropian, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperację) czy stolarkę okienną.

Skontaktuj się

Dotacja na pompę ciepła – Program Czyste Powietrze Plus

Dla Klientów Budotom bezpłatnie świadczymy usługi związane z uzyskaniem dofinansowania z rządowego programu Czyste Powietrze. Przy uzyskaniu dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze możemy kompleksowo zająć się całym procesem. Uzupełniamy wniosek o uzyskanie dotacji, zakładamy konto na portalu beneficjenta, a także składamy w jego imieniu dokumenty wymagane przy uzyskaniu tejże dotacji. Tu decyzja o zakresie naszych działań należy do Inwestora.

Program Czyste Powietrze ma na celu poprawę efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i zanieczyszczeń. Jego głównym założeniem jest poprawa jakości powietrza, zanieczyszczanego przez domy jednorodzinne. Program jest realizowany od 2018 roku i ma potrwać aż do 2029. Program Czyste Powietrze przewiduje również dotacje na pokrycie kwalifikowanych kosztów np. wymiany przestarzałych urządzeń na nowoczesne, proekologiczne systemy grzewcze.

W ramach dofinansowania z programu Czyste Powietrze można sfinansować demontaż starych kotłów na paliwa stałe oraz zastąpić je urządzeniem takim jak pompa ciepła, która czerpie ciepło z odnawialnych źródeł energii. Dofinansowanie należy się również na fotowoltaikę i instalację kolektorów słonecznych. Program dotacji obejmuje ponadto wymianę okien i drzwi, docieplenie przegród budowlanych oraz montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze przyznawane jest osobom prywatnym, posiadającym dom jednorodzinny oraz osobom zamieszkującym lokal z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dlatego, jeśli zastanawiają się Państwo nad wymianą starych urządzeń grzewczych na nowocześniejsze, wydajniejsze, tańsze w utrzymaniu i niezatruwające środowiska, to pompy ciepła oraz dotacje mogą Wam to umożliwić. Obecnie o dotacje w ramach programu Czyste Powietrze mogą ubiegać się jedynie właściciele już istniejących obiektów. Skontaktuj się z nami i zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami na temat programu Czyste Powietrze.

Skontaktuj się

A co z dofinansowaniem do pompy ciepła w budynkach wielorodzinnych?

Mamy coś również dla osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych. Dla takich osób przewidziany jest bowiem program Ciepłe Mieszkanie, który ruszył 21 lipca br. Budżet programu wynosi aż 1400 milionów złotych i ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów, jak i gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych, znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.

Dopłaty będą przeznaczane na termomodernizację mieszkań w budynkach wielorodzinnych, m.in. na wymianę starego kotła na paliwo stałe. Wysokość dopłaty, podobnie jak w przypadku programu Czyste Powietrze Plus będzie uzależniona od poziomu dochodu. Istnieją trzy poziomy dofinansowania. Pierwszy, podstawowy, wynoszący 30% zwrotu kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 15.000 zł, drugi, gdzie będzie można otrzymać aż do 60% zwrotu, ale nie więcej niż 25.000 zł oraz trzeci, dla osób najuboższych, które otrzymają dofinansowanie aż w 90%, gdzie kwota wsparcia nie może być wyższa aniżeli 37.500 zl.

Skontaktuj się
SKONTAKTUJ SIĘ

Jesteś zainteresowany instalacją pompy ciepła w swoim domu?

Chcesz dowiedzieć się więcej w sprawie kosztów czy dofinansowania?

Zadzwoń lub skontaktuj się z nami poprzez formularz. To do niczego nie zobowiązuje. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

  Wybierz region (wymagane)

  Zaznacz właściwą odpowiedź (wymagane)

  Jesteś naszym klientemOtrzymałeś naszą ofertęTo jest Twój pierwszy kontakt z naszą firmą

  Załącz swój dokument (opcjonalnie)


  Budotom Sp. z o. o.

  Graniczna 186 A
  54-530 Wrocław

  Dział Dotacji

  +48 575 404 606

  dotacje@budotom.pl

  Kontakt