Ogrzewanie podłogowe - Budotom

Ogrzewanie podłogowe wodne - montaż i cena – Budotom

Ogrzewanie podłogowe należy do wodnych niskotemperaturowych odbiorników ciepła, które idealnie współgrają z pompą ciepła. Gwarantuje ono optymalny rozkład ciepła i wysoki komfort termiczny w pomieszczeniach. Ogrzewanie podłogowe jest zatem jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań.

Do głównych argumentów, przemawiających za takim ogrzewaniem bez dwóch zdań możemy zaliczyć oszczędność energii, równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach, zapewnienie dobrej jakości powietrza czy też estetykę pomieszczeń, które będą pozbawione jakichkolwiek grzejników. Dobrze zaprojektowana, a następnie zrealizowana instalacja ogrzewania podłogowego wodnego oznacza oczywiście niskie koszty eksploatacji i bezawaryjną pracę przez długie lata. Jak jednak wykonać taki montaż, by następnie cieszyć się wygodą i komfortem?

Projekt ogrzewania podłogowego

Projekt ogrzewania podłogowego wodnego, to pierwszy i zarazem bardzo istotny element całej inwestycji. To właśnie na tym etapie ustalamy liczbę obiegów, wielkość poszczególnych płyt grzewczych, jak i przebieg rur. Ponadto wybieramy ich długość, rozstaw i sposób ułożenia. Średnica rury powinna być zależna od długości pętli, dlatego też, jeżeli wykonawca użyje zbyt małej średnicy, to opory przepływu mogą być zbyt duże i pompa obiegowa będzie mieć problemy z ich pokonaniem. W efekcie podłoga nie osiągnie zakładanej temperatury, a do pomieszczeń nie trafi należyta ilość ciepła.

Ponadto warto pamiętać, że instalacja ogrzewania podłogowego wodnego nie powinna przebiegać pod niektórymi elementami trwałego wyposażenia obiektu, czyli chociażby pod kominkiem oraz dużymi i ciężkimi meblami. Ciepło emitowane przez ogrzewanie w dłuższej perspektywie nie będzie bowiem zbyt korzystne i może powodować uszkodzenia. Na koniec musimy wspomnieć, że do prac instalacyjnych powinniśmy przystępować na odpowiednim etapie remontu czy też budowy domu. W nowo powstałym obiekcie – po zamknięciu stanu surowego, z kolei w domu remontowanym – jeśli będziemy mieli wolną przestrzeń do pracy.

Instalacja ogrzewania podłogowego – przygotowanie podłoża

Przygotowanie podłoża to również bardzo ważny element. Podłoga powinna być przede wszystkim dobrze wyczyszczona i wysuszona. Pamiętajmy, że mokra podłoga może prowadzić do powstawania nieprzyjemnego zapachu. Ponadto zwracajmy uwagę na to, by podłoże było równe, a betonowa wylewka miała taką samą grubość na całej powierzchni. Zbyt gruba warstwa skutkuje bowiem dużą bezwładnością cieplną podłogi, z kolei zbyt cienka mocno ogranicza wytrzymałość i trwałość.

Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że pod instalacją ogrzewania podłogowego musi znajdować się wylewka betonowa. Może być ona również gipsowa lub anhydrytowa. Jeśli ogrzewanie podłogowe ma znajdować się w miejscach z dużym obciążeniem podłogi, to warto zastosować dodatkową siatkę z prętów stalowych, które wzmocnią powierzchnię.

Ogrzewanie podłogowe – izolacja

Jeśli mamy już odpowiednio przygotowaną podłogę, to czas zająć się izolacją, najczęściej w formie folii polietylenowej. Taka warstwa przede wszystkim będzie chronić naszą instalację przed wilgocią. W przeciwnym wypadku istotnie zwiększy się niebezpieczeństwo wniknięcia wilgoci do płyty grzejnej, co może następnie skutkować popękaniem i uszkodzeniem rur. Na wspomnianą powyżej folię układamy kolejno płyty izolacji cieplnej, tak by przylegały całą powierzchnią. Wybierajmy płyty ściśle przeznaczone do ogrzewania podłogowego, ponieważ mają one specjalne zabezpieczenia przed wilgocią oraz najczęściej są pokryte folią aluminiową odbijającą promieniowanie cieplne – to przyspieszy odpowiednie ogrzanie pomieszczeń.

Ogrzewanie elektryczne czy ogrzewanie podłogowe wodne?

Bardzo często otrzymujemy pytania, który typ ogrzewania wybrać. Prawdą jest fakt, że ogrzewanie elektryczne jest nieco tańsze, jeśli mówimy o samej instalacji. Ze względu na coraz wyższe ceny energii elektrycznej jest ono jednak znacznie droższe w samej eksploatacji, a to właśnie na tym powinno nam najbardziej zależeć. Ogrzewanie podłogowe wodne wyróżnia się z kolei ekonomicznością eksploatacyjną i wygodą.

SKONTAKTUJ SIĘ

Jesteś zainteresowany instalacją pompy ciepła w swoim domu?

Chcesz dowiedzieć się więcej w sprawie kosztów czy dofinansowania?

Zadzwoń lub skontaktuj się z nami poprzez formularz. To do niczego nie zobowiązuje. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

    Wybierz region (wymagane)


    Kontakt