Pompy ciepła do ogrzewania domu i wody - dobór i instalacja - Budotom

Montaż pompy ciepła

Zdajemy sobie sprawę, że inwestycja związana z instalacją pompy ciepła jest ważnym krokiem w Państwa życiu. Dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji, każdy z nas chce się dowiedzieć jak najwięcej o tego rodzaju systemach. Firma Budotom jako jedyna na rynku udziela aż 7-letniej gwarancji na pompy ciepła Panasonic Aquarea. Aktualnie stosowane przez pompy ciepła do ogrzewania domów jednorodzinnych różnią się w głównej mierze rodzajem wykonania dolnego źródła. Jest to element całej instalacji, który odpowiada za pozyskiwanie odnawialnej energii z powietrza, gruntu lub wody. Finalnie ma to przełożenie na cenę całej instalacji grzewczej, cenę montażu oraz efektywności pompy ciepła. To z kolei przekłada się na roczne koszty związane z ogrzewaniem budynku.

Dlatego też tak duże znaczenie, szczególnie w długoletniej perspektywie ma dobór odpowiedniej pompy ciepła, o wysokim poziomie bezawaryjności. Ponadto zwracajmy uwagę na jakość materiałów użytych w instalacji, jak i samą moc grzewczą pompy. Zbyt mała moc spowoduje, że znacznie częściej będą musiały się uruchamiać grzałki wspomagające, które kolokwialnie pożerają dużo prądu, z kolei przewymiarowanie pompy ciepła może skutkować zbyt częstym włączaniem się sprężarki, co skraca żywotność urządzenia.

Jakie są wymagane warunki do montażu pompy ciepła?

Pierwszą i zarazem kluczową kwestią podczas projektowania oraz montażu pompy ciepła jest odpowiednie rozplanowanie systemu dystrybucji ciepła w pomieszczeniach. Z tego też powodu należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak temperatura dolnego i górnego źródła. Ta pierwsza zapewnia nam moc grzewczą oraz chłodzącą (w okresie letnim). Należy mieć to na uwadze przy doborze trybu pracy pompy, ponieważ możemy zdecydować się na pompę typu monoblock oraz na urządzenie biwalentne, współpracujące z innym źródłem ciepła – kotłem gazowym, olejowym lub takim na paliwo stałe. Temperatura górnego źródła ma więc ogromny wpływ na efektywność pracy całej instalacji i to też ona w głównej mierze generuje koszty eksploatacji ogrzania budynku. Dlatego też musimy na nią zwracać szczególną uwagę. Zalecamy, by system grzewczy był dopasowany do temperatury nieprzekraczającej 55 stopni Celsjusza na zasileniu oraz 45 stopni na powrocie.

Jakie warunki powinniśmy ponadto stworzyć? Z pewnością skupmy się na stworzeniu rozwiązań pozwalających na utrzymanie długich czasów pracy oraz przerw sprężarki. Powinno się to odbywać przy zachowaniu komfortowej temperatury w pomieszczeniach. Należy również wyliczyć minimalny przepływ, który zapewni właściwą pracę skraplacza. Ponadto przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego możemy zrezygnować z siłowników rozdzielacza, które są odpowiedzialne za sterowanie temperaturami w poszczególnych sekcjach.

Jak przygotować dom na pompę ciepła?

Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie instalacji pompy ciepła już na etapie budowy domu. Wówczas też jesteśmy w stanie wykorzystać cały potencjał tego nowoczesnego systemu, a sam montaż przebiega szybko i sprawnie. Nie oznacza to jednak, że w istniejącym już domu nie możemy zastosować pompy ciepła. Zanim jednak do tego dojdzie, powinniśmy odpowiednio go przygotować. Kluczową kwestią jest termoizolacja. Im lepsze parametry przewodzenia ciepła, tym łatwiej będzie ogrzać budynek, a koszty eksploatacji będą niższe. Warto także pamiętać, że parametry urządzenia dobieramy nie tylko ze względu na powierzchnię grzewczą, ale również biorąc pod uwagę straty ciepła w budynku. Dlatego też koszty poniesione ze względu na wymianę stolarki okiennej czy ocieplenie zwrócą nam się szybko na rachunkach za prąd.

Jeśli jesteśmy na etapie przygotowywania domu do pompy ciepła, to nie zapominajmy o zaprojektowaniu niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego. Tradycyjne grzejniki nie wykorzystują w pełni swojego potencjału, a eksploatują pompę ciepła. Ogrzewanie podłogowe z kolei jest zdecydowanie bardziej efektywne, przy znacznie mniejszym poborze energii.

Pompa ciepła – czy niezbędny jest bufor?

Zanim odpowiemy na pytanie, czy bufor jest potrzebny przy pompie ciepła, warto najpierw wiedzieć czym on jest. Bufor, a dokładniej rzecz ujmując zbiornik buforowy ma za zadanie magazynować wodę grzewczą, zanim trafi ona do instalacji. To czy jest on niezbędny, zależy od nas samych oraz od wykonawcy, dlatego też decyzja podejmowana jest tuż przed montażem pompy. Zazwyczaj stosuje się go w przypadku starszych instalacji oraz w domach wyposażonych w tradycyjne grzejniki. Takie rozwiązanie rzadziej jest praktykowane z kolei w nowym budownictwie, szczególnie, że montaż pompy ciepła z buforem jest droższy.

Oferujemy następujące pompy ciepła

Panasonic Aquarea

Pompy Ciepła Panasonic Aquarea generacji J z czynnikiem R32, w wersjach All-in-One i split o mocy 3/5/7/9 kW Pompy ciepła Panasonic Aquarea Generacji J, z czynnikiem chłodniczym R32 są urządzeniami grzewczymi bardzo przyjaznymi środowisku.

Czynnik R32, w porównaniu do R22 i R410A, charakteryzuje nie ma wpływu na niszczenie warstwy ozonowej, a tym samym na postępowanie globalnego ocieplenia. Producent przykłada dużą wagę do ochrony środowiska naturalnego m.in. przez podpisanie Protokołu Montrealskiego w celu ochrony warstwy ozonowej i zapobiegania globalnemu ociepleniu. Panasonic jest wiodącym producentem w zakresie propagowania przejścia na stosowanie czynnika R32.

Dodatkowo pompy ciepła generacji J są kompaktowymi, wysokowydajnymi pompami ciepła, bardzo przyjaznymi dla środowiska naturalnego. Przy pomocy jednego zintegrowanego urządzenia dostarcza ciepłą wodę użytkową oraz wodę do grzejników i ogrzewania podłogowego. Są w stanie dostarczać wodę o temperaturze nawet 60°C i zapewniają jednocześnie elastyczność instalacji dzięki długości orurowania sięgającej 50 m między jednostką wewnętrzną a zewnętrzną. Doskonale sprawdzają się w modernizowanych budynkach. Umożliwiają precyzyjną regulację temperatury dzięki niezawodnym sprężarkom inwerterowym Panasonic. Nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych (-23°C) bardzo skutecznie i wydajnie ogrzewają cały budynek. Urządzenia te zostały zaprojektowane z myślą o największej możliwej oszczędności miejsca.

Ważne, że bez uszczerbku dla wydajności ogrzewania, urządzenia te wytwarzają ciepłą wodę użytkową i przechowuje ją w zasobniku ze stali nierdzewnej o pojemności 185 litrów, wyposażonym w doskonałą izolację zmniejszającą straty ciepła

Pompy Ciepła Panasonic Aquarea All In One Generacji H o mocy od 3 kW do 16 kW Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom technicznym i zaawansowanym algorytmom sterowania, pompy tej serii utrzymują wysoką wydajność i sprawność nawet w temperaturze -7°C i -15°C.

Oprogramowanie pomp ciepła Aquarea można skonfigurować odpowiednio do wymagań domów energooszczędnych w celu maksymalnego zwiększenia efektywności energetycznej. Urządzenia serii Aquarea mogą pracować niezależnie od warunków atmosferycznych, przy temperaturach powietrza nawet -28°C (jednostki T-CAP All-in-One i split)!

Kompaktowa budowa jednostki zewnętrznej bardzo ułatwia instalację. To nowoczesne urządzenia grzewcze, które umożliwiają ogrzewanie całego budynku, podgrzewanie wody oraz doskonale chłodzą w upalne dni. Posiadają doskonałe parametry grzewcze i chłodnicze, dodatkowo są bardzo estetycznie wykonane.

Pompy ciepła Generacji H wyposażone są w nowoczesny polskojęzyczny intuicyjny i bardzo łatwy w obsłudze sterownik,  w którym użytkownik może ustawić harmonogram tygodniowy. Sterownik ma możliwość demontażu z pompy ciepła i przeniesienia do innego pomieszczenia w którym może pracować jako termostat wewnętrzny. Pompy posiadają w pełni bezobsługowy zasobnik CWU ze stali nierdzewnej o pojemności 185 litrów który zapewni ciepłą wody użytkową w gospodarstwie domowym oraz jest objęty 10 letnią gwarancją. 

Jednostka wewnętrzna ma kompaktowy kształt i niewielkie rozmiary, co znacznie ułatwia jej instalację, np. w ciągu mebli kuchennych.

SYSTEM HI-THERMA HISENSE JUŻ W OFERCIE BUDOTOM

Mamy przyjemność poinformować, że w Budotom wprowadzamy do oferty serię pomp Hi- Therma od Hisense , które cechuje doskonała wydajność i wysoka sprawność. System pompy ciepła Hisense Hi-Therma wykorzystuje czynnik chłodniczy R32, który jest idealnym rozwiązaniem dla osiągnięcia nowych europejskich celów emisji CO2.

WYSOKA EFEKTYWNOŚĆ A+++

Hi-Therma oferuje najlepsze i wydajne rozwiązanie do ogrzewania domu i zaopatrzenia w ciepłą wodę. Posiada najwyższą klasę energetyczną A+++ w warunkach wody o niskiej temperaturze i A++ w warunkach wody o średniej temperaturze, co zapewnia oszczędności na rachunkach za energię, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i wpływu na środowisko.

NA CO JESZCZE WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

1. Po pierwsze na sprężarkę inwerterową o wysokiej wydajności, charakteryzującej się unikalną, podwójną komorą ciśnieniową i symetrycznym położeniem, co może skutecznie zmniejszyć wibracje i hałas oraz poprawić wydajność sprężarki, szczególnie wydajność pracy przy niskich częstotliwościach.

2. Warto zwrócić uwagę na szeroki zakres działania Systemu Hi-Therma, który gwarantuje stabilną pracę, nawet przy temperaturach zewnętrznych tak niskich jak -25°C, skutecznie zaspokajając zapotrzebowanie na ogrzewanie w ekstremalnie zimnych obszarach.

3. System Hi-Therma może współpracować z zewnętrznym źródłem ciepła, takim jak kolektor słoneczny lub kocioł, który może pracować jako dodatkowe źródło ciepła. Dzięki współpracy kilku źródeł ciepła możemy zwiększyć funkcjonalność, jak i efektywność energetyczną.

4. System Hi-Therma można zintegrować z Smart Grid, aby uzyskać niskie koszty eksploatacji wymagane do osiągnięcia celów redukcji emisji dwutlenku węgla. Ponadto system można zintegrować z systemem fotowoltaicznym (PV), oszczędzając energię dzięki odnawialnym źródłom.

5. W jednym systemie Hi-Therma można niezależnie sterować temperaturą do 7 pomieszczeń – w celu zaspokojenia różnorodnych potrzeby użytkowników.

6. Nowi inwestorzy zapewne zwrócą uwagę na to, że zespół pompy ciepła powietrze-woda Hi-Therma posiada automatyczny program osuszania jastrychu podczas budowy domu z ogrzewaniem podłogowym. Proces schnięcia jastrychu trwa 7 dni.

Ponadto System Hi-Therma posiada dwa oddzielne cykle temperaturowe, umożliwiające różne temperatury wody do ogrzewania podłogowego i grzejnika. Dodatkowo System wyposażony jest w tryb obniżonego poziomu głośności dla optymalnego komfortu oraz tryb pracy nocnej. Kolejnym elementem, na który zwróciliśmy uwagę jest możliwość zapewnienia ogrzewanie basenów.

Jesteś zainteresowany Systemem Hi- Therma i chciałbyś abyśmy przygotowali dla Ciebie dedykowaną ofertę? Wejdź na stronę budotom.pl/oferta, wypełnij ankietę i czekaj na kontakt naszego doradcy.

HITACHI - innowacyjne pompy ciepła do efektywnego ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej.

HITACHI to globalna marka, wprowadzająca innowacje w dziedzinie systemów chłodniczych i grzewczych na całym świecie. Filozofia firmy, połączenie precyzji i harmonii z nowoczesną technologią, zrewolucjonizowało sposób ogrzewania domów. HITACHI to pompy ciepła powietrze — woda, które stanowią efektywny, wydajny i przyjazny środowisku system do ogrzewania domu i wytwarzania ciepłej wody użytkowej.

Producent oferuje dwa rodzaje pomp ciepła — YUTAMPO II do ogrzewania c.w.u, oraz YUTAKI do c.o i c.w.u. Obie serie wykorzystują czynnik chłodniczy R32 lub R410A (pompy o mocy 11 kW do 24 kW), co przyczynia się do zwiększenia ich efektywności energetycznej, jednocześnie minimalizując wpływ na środowisko.

Pompa ciepła powietrze — woda YUTAMPO II to jeden z najszybszych “podgrzewaczy” ciepłej wody w swojej klasie, osiąga temperaturę do 55°C w zaledwie 3 godziny i 15 minut, przy temperaturze zewnętrznej do - 15 °C.

W temperaturach górnych pracuje nawet do +37 °C (temperatura zewnętrzna). Przy czym wyróżnia się bardzo wysoką efektywnością, aż 70% pobieranej energii pochodzi z powietrza i jest darmowa. Co więcej, wszystkie modele posiadają klasę energetyczną A+. Dostępne warianty YUTAMPO II obejmują modele z różnymi pojemnościami (190l lub 270l), co pozwala dostosować wybór zbiornika do indywidualnych potrzeb.

Pompy ciepła powietrze — woda YUTAKI to szeroka gama wszechstronnych urządzeń łączących centralne ogrzewanie z podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej. Dostępne są modele split: YUTAKI S, YUTAKI S Combi, YUTAKI S80, YUTAKI S80 Combi oraz modele monoblok: YUTAKI M, YUTAKI H, YUTAKI H Combi. Nominalna moc, w zależności od wybranego modelu wynosi od 4 do 24 kW, przy współczynniku COP do 5,2 i EER 4,8 (przy temperaturze zewnętrznej do - 10°C) i klasie energetycznej A+++. Zaawansowana technologia pozwala na utrzymanie wydajności nawet w trudnych warunkach zimowych, gwarantujący temperatury wyjściowe wody do 55°C przy bardzo niskich temperaturach otoczenia. Wysokotemperaturowe modele takie jak seria YUTAKI S80, mogą utrzymywać temperaturę ciepłej wody do 80°C, przy ekstremalnej temperaturze zewnętrznej do - 25 °C. YUTAMPO II i seria YUTAKI to pompy ciepła wyposażone w intuicyjne systemy sterowania, co ułatwia użytkownikom zarządzanie parametrami pracy i dostosowywanie ustawień do własnych preferencji. Dzięki temu korzystanie z tych rozwiązań jest nie tylko efektywne i energooszczędne, ale także wygodne i komfortowe.

Oferujemy również pompy ciepła firmy DAIKIN oraz Mitsubishi

SKONTAKTUJ SIĘ

Jesteś zainteresowany instalacją pompy ciepła w swoim domu?

Chcesz dowiedzieć się więcej w sprawie kosztów czy dofinansowania?

Zadzwoń lub skontaktuj się z nami poprzez formularz. To do niczego nie zobowiązuje. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

    Wybierz region (wymagane)


    Kontakt